HIP HOP KEMP 2019 - Letos po osmnácté

Trůn. Impérium... o nic z toho nám nikdy nešlo. Nikdy jsme nechtěli být největší, natož jediný. Chtěli a chceme dělat jen nejlepší fesťák, jaký dokážeme. Jediný, co se nakonec počítá, je: jestli vás zážitek z Hip Hop Kempu 2019 dostane na 4 dny jinam. Do zóny. Jestli budete mít aspoň jednou husí kůži až na prdeli. My věříme, že jo. Osmnáctý ročník festivalu Hip Hop Kemp se blíží s náloží …


ALCHEMIST

A-A-A-A-A-Alchemist. Rappeři, jasně. Ale kde bysme byli bez pořádnejch bubnů? Možná to bude znít trochu troufale, ale The Alchemist je dost možná nejlepší rapovej producent všech dob. Jasný, do skály v parku Jižního Bronxu jsou nad ním určitě vytesaný jiný jména. Primo, RZA, Dre, Dilla, Pete Rock... Ale kdo je na totálním vrcholu už třetí dekádu? Kdo začínal v kempu Soul Assassins, pomáhal budovat platformu pro Dilated Peoples a celý underground hnutí, namotal se na Mobb Deep a partu okolo, jezdí jako koncertní DJ pro Eminema nebo Action Bronsona, ale vedle undergroundovýho podzemí má bubny na deskách lidí jako ScHoolboy Q, Nas, Fat Joe, Jadakiss, Ghostface Killah, Snoop Dogg a momentálně diktuje aktuální zvuk spolu s ultimátníma šílencema z Griselda Records?

BLACK MILK

Black Milk. Starej známej, chtělo by se říct. Starej snad ještě tenhle multitaletovaný čávo z Detroitu úplně není. A známej možná taky ne, i když s obskurní domácí dívčí partou už si ho snad neplete nikdo krom Spotify. Pro Hip Hop Kemp každopádně Black Milk starej známej je. Back for the very fourth time. Proč tak často? Proč zase? Máme ho rádi a on má rád nás. Jednou se tak rozvášnil, až se nechal v rozhovoru slyšet, že na Kempu viděl 40.000 lidí. Fajn, ale nevrací se aby pochleboval a nafukoval. Vrací se, protože je prostě krutej. Produkuje velice tvrdý beaty a píše velice tvrdý rýmy. Za nějakých 15 let své kariéry vydal 7 alb, 9 kolabo alb a 3 EP. Má prsty v muzice poloviny vašich oblíbených MCs, jinde kecá do vašich oblíbených bubnů. Cení ho scéna napříč a dál: od Elzhi, Slum Village nebo Royce Da 5'9" po Pharoahe Monche, Danny Browna, Black Thoughta, Roberta Glaspera nebo Jacka Whitea z The White Stripes... A kdyby ani to snad nemělo být důvodem dostatečně pádným, pak vězte, že jeho koncert s kapelou Nat Turner za zády stále čeká na prvního, koho nepřesvědčí. O co?

TECH N9NE

A začneme rovnou trochu nadivoko. Tech N9ne tak trochu divokej je. Pomalovanej ksicht a tak. Label Strange Music. Ujetá show. Šílený rýmování. Jako že ŠÍ-LE-NÝ rýmování! Bláznivý projekty jako 99 koncertů během sto dní. Vypadá, že má nějakou zajímavou diagnózu? No, pokud máte hrát na Gathering Of The Juggalos, je seriózní diagnóza něco jako vstupní podmínka, ne? Týpek, co prodává ze svýho obýváku v Kansasu víc merche, než hvězdy hitparád desek. Dost možná nejúspěšnější nezávislej rapper na světě. Energie, koule, beaty, rýmy... Přišlo nám, že to má všechno. A když to má všechno, proč to konečně neudělat? Všichni technicians, připravte se.

YBN NAHMIR

Žádný mladý a neklidný, co? Nikdo s krátkejma dreadama, co? Ne, máme všechno na světě. I tohle. Třeba YBN Nahmir. Zlobivej kluk, těsně nemileniál z Alabamy. Asi jeden z mála, koho nevyhodili ze školy za lumpárnu, ale museli vyndat, protože jeho sláva byla prostě moc. Stačilo v Září 2017 vydat první singl "Rubbin Off The Paint" a bylo vymalováno.

Čísla? Celkem impresivní. Bambiliony. Virtuální? Nahmir začal jako online hráč a právě po fórech podobně ponořenejch / nakaženejch týpků začal svý první rapy šířit. Jeho kariéra se ve virtuálu už narodila, školu dodělává online... Virtuální čísla jsou pro něj ty nejvíc real a ty jediný, který se počítaj. Má prodávat vinyly ve sklepě, aby se to počítalo? Zakladatel party Young Boss N*ggas má za dva roky dva zářezy za 2 platinový singly a flexí si úplně do klidu ve svý vlastní virtuální realitě.

ILLA GHEE

Zlo ožívá. Nasajte do chřípí pach spáleného střelného prachu. Poválejte na patře kovovou příchuť krve. Nehtem na malíčku okoštujte kvalitu čistý běloby. Zažijte skrz svý rapový hrdiny jízdu v opojení iluze moci, co vaše spořádaný životy nedovolují. Přímo z podsvětí přichází nový hnutí v rapu, který vás vezme na výlet a podmaní si vás jak nabídka, která nelze odmítnout. Říkejte tomu gangsta rap z východu. Říkejte tomu new east coast boom bap. Vždycky vás čeká audio gangsterka vašeho života. Bubny? Jednou kopou nefér jak bodlo na betlém. Jindy zatažený jak zombie na heráku. Strašidelný, hrozivý, tajemný, temný, napínavý, nervy drásající motívky udávají tón klidně i bez beatu. Rýmy? Čistá zloba. Ultimátně tvrdý. Ulice jsou řeky krve, hromady drog, armádní zbrojní arzenál, alfasamectví vrcholu potravinovýho řetězce... A koho z movementu, že tedy dovezeme? Bude dvojitá várka.

CRIMEAPPLE

Fousáč Crimeapple, kterej před Kempem pořídí lupen do první třídy žánru společnou deskou s DJ Muggsem, co se na starý kolena dostal do neuvěřitelný formy. A pak brontosaurus Illa Ghee, co dával poctivě nafoukaný chvástání už s ikonama jako Prodigy z Mobb Deep ("Cant Get Enough Of It", "Hold You Down") nebo Sean Pricem. Bude to veliký a zareje se vám to pod kůži jak špinavý nehty hladovýho bezďáka na ředidle.


YUGEN BLAKROK

Tak schválně. Když máme tu rovnoprávnost, kolik dokážete vyjmenovat "rapperů v sukních"? Kolik z nich opravdu ceníte a posloucháte? A kolik z nich to hraje výš, než nejníž? Kolik z nich umí nabídnout víc, než jen pudy? Kolik z nich svojí muziku popisuje jako "sci-fi zvuky, tvrdý bubny a meditativní melodie"? Jak často najdete při pročítání tracklistů názvy jako Monatomic Mushroom nebo Mars Attacks a nejdete podobně ujeté hosty jako Kool Keith? Máte jedinou šanci. Yugen Blakrok. Temný drahokam z JAR už nám na Hip Hop Kempu jednou zazářil. Před třemi lety. Podmanivost a naléhavost jejího suchého hlasu. Neskutečně živá obrazotvornost slov, co malují abstraktní obrazy když zavřete oči a otevřete uši. Jedinečnost... Nic z toho nejen že nezmizelo, ale jen se dále vycizelovalo. No, a i když je muzika Yugen Blakrok možná undeground, nejsme zdaleka jediný, kdo se nechal uhranout. Cení ji od Chuck Dho po Sage Francise, a tak není divu, že její talent není žádné tajemství. Že přijde pecka Morbid Abakus v rámci rozjeté platformy Colors Show nebo že její skladbu Opps s Vince Staplesem najdete na soundtracku k filmu Black Panther a na Spotify má přes 50 mega. S novou deskou a vůbec, to prostě muselo zpátky.

MIX MASTER MIKE

Mix Master Mike je pán! Pokud je pro vás lehce obskurní svět turntablismu tajemnou jeskynní, do které jste nikdy nevstoupili. Pokud intenzivní skrečování neškrábe vaše ušní bubínky zrovna příjemně. Beat cut jsou dvě slova, co se nekamarádí a Invisibl Skratch Piklz je pro vás podivná zkomolenina, pod kterou se vám vybaví mlhavé vše a naprosto konkrétní nic zároveň. I tak zcela jistě znáte mistra 2 gramofonů a 3 M. Mix Master Mike je DJ kapely Beastie Boys. Mix Master Mike je sedm let čestným členem Rock N Rollové síně slávy. Mix Master Mike objel svět nejen s Beasties, ale i se Cypress Hill nebo Metallicou na jejím stadionovém tour, hrál na zahájení Olympiády ve Vancouveru nebo na mejdanu Baracka Obamy v Bílém Domě. Mix Master Mike má doma Grammy a 3 páry zlatých gramců za 3 světové DMC tituly v řadě. Podle USA Today je "nejlepší DJ na světě"... Ne, opravdu není nikdo, kdo by to dělal jako Mix Master Mike. Koukni na video k 3 MCs And 1 DJ a další slova nebudou potřeba.

HOCUS POCUS

Hocus Pocus zahrajou na letošním Hip Hop Kempu. Zní to jako že v pohodě? Tak ještě jednou: Hocus Pocus ZAHRAJOU na letošním Hip Hop Kempu! Nálady a trendy se určitě měněj, ale kvalita je vždy nadčasová. Jednou se člověk zastihne ve víru tribálního tance hipísárny, jindy jede electric boogie striktní, strohý, přísně elektronický produkce. Jestli se to ale někomu daří držet v rovnováze - dělat dostatečně rap, aby to mluvilo z duše věčně zamračenejm týpkům a dělat ho dost organicky a živě, aby u toho rozkvetl příznivec kumštýřského muzicírování, jsou to Hocus Pocus. Francouzská parta okolo hudebního génia a vpravdě renesančního muže jménem 20Syl se před pár lety bohužel poroučela do hudebního důchodu, ale... Po letech proseb a naléhání letos konečně přišla dobrá zpráva - kapela se rozhodla jednorázově vrátit a odehrát několik vybraných festivalů. A to nejlepší? Hocus Pocus zahrajou na letošním Hip Hop Kempu, protože vzájemné pouto je dost silné, abychom na seznamu těch vybraných akcí nechyběli. Další šance už asi nebude, chybět byste neměli ani vy. No není to sprcha živý vody?


TOKEN

Co to je zač tenhle Token? Odkud je? Boston? Ježiš. On je bílej? Další teenager s názorem, nabitej emocema k prasknutí? Zlatý dítě rapu? Kolikátý už? YouTube rapper! Ty depky, nějaká ufňukaná emo plačka? Rapuje rychle, snaží se bejt jako Em?...

Hele, pravda je tam někde mezi tím. Už mu není 17. O nějaký 3 roky později není "novej zázrak", ale vedle videí na YouTube má hlavně venku dvě desky. Celkem zajímavej seznam lidí na faturinku, z nichž větší půlka volal jemu a ne naopak. Svoje nasraný rýmy plive se stejnou vražednou kadencí jako když byl čerstvej kanón. Hlášky o pózách a umělotině se mu nevyhnou jako nikomu. Jestli ale měl na začátku pocit jak Alois Jirásek, že je proti všem, dostal celkem bleskově pár milionů fans na svojí stranu. Hotovo určitě nemá a na vrcholu se necejtí. Ale když dokázal porazit "geny" k cukrovce odsouzeného tlusťocha, diagnózu že nikdy nebude schopen skládat slova do vět natož nějakým delším rozumět, co jsou proti tomu nějaké pochyby fanoušků?

EARTHGANG

EarthGang. Dneska je každej indigový dítě. Plavec proti proudu. Plavec v ještě silnějším proudu těch protiproudařů. Děsnej originál. Replika kopie špatného originálu. Tahle dvojka Johnny Venus a Doctur Dot je problém. I když nic takového nikomu necpou, oni opravdu jiný jsou. Fakt. Jsou z Atlanty. Nezní "jako by byly z Atlanty" a nevadí jim to. Žádný gumy z rohu, seznámili se ve škole, oba dva mají titul, nestydí se za to, ale nejsou tu, aby poučovali nebo kázali. Jejich projekty jsou promáklejší než pár skladeb naházených k sobě bez ladu a skladu... Jak na ně napasovat stereotypy, představy, asociace a normy? Nijak. A to je skvělý. Když mluví o tom, že nejsou "vocaď" zní jak návštěva z jiný dimenze. Mohli by stát ve frontě chvástačů, co zachraňují Willyho, hip hop, svět, otravný jak Jehovisti u zvonku. Týpci z party Spillage Village (J.I.D, Hollywood JB, JordxnBryant, 6LACK a Marian Mereba) co hrdě nosí dres J.Coleova Dreamville Records se spokojí s mnohem míň (nebo víc?). Bude jim stačit, když se osvobodíte tím, že budete sami sebou.

Volnomyšlenkářská teorie, esotericky mlhavá jako byste si dali páva z vonné tyčinky, co? OK, přidej velmi silné releasy od mixtapeů, přes dvě alba: Shallow Graves For Toys, Strays With Rabies, EPčka The Better Party, Torba až po trilogii Rags, Robots, Royalty a budeš se těšit na LP Mirrorland jak hovado. Pokud jsi doteď nebyl, mrkni na jakejkoliv koncik EarthGang - hoří strop, hoří límec, hoří prdel. Žádná krotká hippiesárna s kopretinou za uchem, ale jedna z nejnadějnějších fresh partiček na scéně? Jo, to zas jako jo.

PRAGO UNION / ULTRAZVUK / PREZIDENT LOURAJDER & RADIMO

Alternativa. Inteligentní. Text. Interpret. Posluchač. Čistá špína. Samply. Hlášky. Punchlines... Rap! Tak já nevím, fakt je to tak, že těch pár, co dělají rap v klasickém rapu smyslu dnes vnímáme jako alternativu? Muziku, se kterou můžou souznít i "normální lidi"? Asi jo. Ale vedle přísného trenérského štábu lokální katovny je přece poslouchaj i "nenormální lidi", co mají rádi normální rap, ne? To spojení je stejně paradoxní, jako dokonalý. A o kom že je řeč? Dneska místní spratci, flinci a floutci: Prago Union, Ultrazvuk - tedy Vec a Tono S. a Prezident Lourajder & Radimo.
Každej z nich originál. Svojskej. Dřevní. Zemitej jak turek se třema cukrama po ránu. Ale co je spojuje? Člověčina, civilní přístup, nadhled, ale zároveň rapový koule a spratkovství. Je fajn se pobavit jejich pohledem na svět a zjistit, že asi pozorujete ten stejnej. Jen ho váš oblíbenec umí lépe vystihnout a popsat. Takže ať už vás baví celý roky proplouvat vesmírem Katovi geniální zašmodrchané lyriky a odlupovat její vrstvy jak cibuli. Ať už vás baví lehce abstraktní, v decetně pivním oparu se vznášející pobavené pozorování hemžení lidského panoptika od zakukleného Prezidenta Lourajdera. Ať je vaším šálkem vína Vec a Tono, co umí říznout a vyhranit se když jde o vážná společensko politická témata a stejně tak si dělat primitivní prdel z čehokoliv. Tady u těch třech si prostě přijdete na svoje. Je to náhoda? No, nebyl náhodou Radimo 6 let kapelník live bandu Prago Union? Neseděl náhodou Kato ve studiu LandScape, když se tam nahrávala deska projektu Trosky? Asi to není náhoda. Vesmír to tak chtěl a propletl tyhle tři dohromady ve společným souznění. Ať žije rap!

DMS

Chce to legednu. Chce to modlu. Chce to uctívání. Chce to kult. Přesně to pro vás dneska máme. Doteď dobrý. Nějaký domácí zástupce už bysme měli. Pár kusů. Maso by bylo. Něco nový, něco starší. Dalo se to čekat. Důchodci za životní jistoty. Chce to levely. Kde se to šéfuje? Kde se to děje? Kde se to rozhoduje? Kde se to láme? V kotli. Samozřejmě. Takže tady to máte. Dost možná aktuálně nejnadupanější a nejenergičtější parta na mapě česko slovenského rapu. DMS. Dame a Separ. Radikální rapy. Přísný bubny. Mohutnej diktát. Sypačka... V tomhle sektoru jsou vlajkonoši domácí! Jestli nejsi připraven se zaprasit, pal domu na gauč.


HIP HOP KEMP 2019

15. - 18. 8. 2019
Festivalpark, Letiště 38, Hradec Králové - Věkoše

Live: Tech N9ne (USA), Masego (USA), Earthgang (USA), Hocus Pocus (FR), Kontrafakt (SK), Pharoahe Monch (USA), DMS (SK), Mix Master Mike (USA), Token (USA), Audio Push (USA), Masta Ace & Marco Polo (USA), Smif N Wessun (USA), The Alchemist (USA), Smack (CZ), Apollo Brown & Rapper Big Pooh (USA), Prago Union (CZ), Brother Ali (USA), Rest & DJ Herby (CZ), Pio Squad (CZ), Ybn Nahmir (USA), Ptk (CZ), Da Flyy Hooligan (UK), Black Milk (USA), Ultrazvuk (Vec & Tono S.) (SK), Yugen Blakrok (USA), Clear Soul Forces (USA), MC Gey (CZ), Blabbermouf & Figub Brazlevič (NL/D), Quelle Chris (USA), Sodoma Gomora (CZ), Idea (CZ), Blu & Exile (USA), DJ Fatte (CZ), Awon & Phoniks W Anti Lilly (USA), Supa & Jozef Engerer (SK), Supa Kaiju (Sicknature & Napoleon Da Legend) + DJ KCL (DH/USA), Alien Army (IT), Redzed (CZ), Crimeapple + DJ Skizz (USA), Too Many T's (UK), Prezident Lourajder & Radimo (SK/CZ), Dvakrát Tolik Crew (Pain, Tubs, Blako, Braush, Joshua, Ridig, Batrs, Dryman) (CZ), Choosey (USA), Martin Matys (SK), Illa Ghee (USA), Bitman & Dj Mikroman (SK), Koncept (USA), …

začátek: 12.00
předprodej: 2000,- / 3200,- (VIP)

HIP HOP KEMP 2019

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML tagy: <a> <em> <strong>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování